Böcek İlaçlama Mevsimleri

Dört Mevsim İlaçlama
Böcekler, her ekosistemde yaşayabilen canlılardır. Çok hızlı hareket eden böceklerin mum, zehir, ipek, tükürük gibi maddelerin salgılanmasını sağlayan özel bezleri bulunmaktadır. Avlanmak, saklanmak konularında oldukça beceriklilerdir. Duyu organları ve sinir sistemleri çok gelişmiştir.

Böcekler, insan sağlığına direkt olarak zarar vermektedir. Pire, sinek, hamam böceği gibi böceklerin bünyelerinde verem, dizanteri, hepatit, astım gibi birçok hastalığın mikroplarının taşındığı bilinmektedir. Böcekler, mikroplarını gezindikleri her yere bulaştırırlar. Bununla birlikte çevre de bulunan eşyalara da zarar verirler. Elektrik kabloları, doğalgaz boruları, su borularını kemirebilirler. Maddi olarak bir çok sıkıntı meydana getirebilirler.

Haşere, hastalık mikrobu taşıyan böceklerdir. Sinek, sivrisinek, hamam böceği gibi böcekler, haşereler sınıfa dahil edilmiştir. Böceklerle beraber, fare ve yarasa da haşere sınıfına dahil edilebilir. Çünkü fare ve yarasa, veba veya kuduz mikrobunu taşıyan canlılardır. Haşereler bulundukları ortama kolayca adapte olup, çok çabuk çoğalırlar.

Haşereler, kendi içlerinde belli özelliklere göre yürüyen haşereler, uçan haşereler, kemirgenler, rahatsızlık verenler şeklinde gruplandırılmıştır.

Haşerelerden kurtulmak için ilaçlama yapılmalıdır. Mevsimlere göre böcek türleri farklı olmaktadır.

Tablodan da görüleceği gibi, haşereler belli aylarda ortaya çıkarlar. Fare, sıçan özellikle kış aylarında meydana çıkarken; şark hamam böceği, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği her ay; diğer böcek türleri de ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.

Böceklerle mücade edilecekse yapılması gereken şey ilaçlamadır. İlaçlama yöntemlerine kokulu ve kokusuz şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Kokulu ilaçlama, öldürülmesi, ortadan kaldırılması zor olan böcekler için kullanılır fakat böcek ilaçlama esnasında kullanılan ilaçlar insan sağlığı üzerinde ölümcül etkilere sahiptir; kokusuz ilaçlama da, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmakta ve insan sağlığına olumsuz etki yaratmaz.

Dört mevsim boyunca böcek ilaçlama yapılsa da, ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında haşere ilaçlama yapılmaktadır. Çünkü böcekler ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkmaktadır; insanları rahatsız etmekte ve insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

İlaçlama ürünlerimizi görmek için tıklayınız.

Shopping Cart